Pandemia koronawirusa odmieniła nasze podejście do bezpieczeństwa o 180 stopni. Aspekty codzienności, które kiedyś w ogóle nas nie zastanawiały i nie budziły wątpliwości, dziś zyskały zupełnie nowe znaczenie i wagę. Jednym z nich jest kwestia bezpieczeństwa pracowników podczas pracy w biurze.

Wielu pracowników powróciło już z pracy zdalnej i pracuje wyłącznie w trybie stacjonarnym. Jeśli w Twojej firmie ta zmiana miała miejsce zmiana lub dopiero ją planujesz, zapoznaj się z naszymi praktycznymi wskazówkami. Podpowiadamy, jakie sposoby warto wykorzystać, aby zadbać o bezpieczeństwo pracowników w biurze podczas pandemii (i po jej zakończeniu!).

Urządzenie do dezynfekcji powietrza

Jednym z elementów, na który zdecydowanie warto zwrócić uwagę, jest dezynfekcja powietrza. Wirusy przenoszą się właśnie drogą powietrzną. Co więcej – do zakażenia niebezpiecznym patogenem nie jest konieczny kontakt z chorą osobą! Często wystarczy, że wirus znajdzie się w powietrzu w pomieszczeniu zamkniętym, a my do niego wejdziemy. Stwarza to niebywale szybką możliwość transmisji nie tylko koronawirusa, ale także np. wirusa grypy.

Aby ograniczyć to niebezpieczeństwo, warto umieścić w biurze sprawdzone urządzenie do dezynfekcji powietrza. Popularnością cieszą się modele wykorzystujące technologię niskoenergetycznego pola plazmowego, tzw. zimną plazmę. Znajdziesz ją m.in. w seriach Novaerus Defend i Protect.

Czym wyróżnia się niskoenergetyczna plazma? Przede wszystkim urządzenia wyposażone w tę technologię gwarantują ekspresowe usuwanie patogenów (w mniej niż jedną sekundę!), a do tego mogą pracować nieustannie. Daje to pewną i ciągłą ochronę przed wirusami i bakteriami.

Jeśli Twoje biuro ma starannie design, nie musisz się obawiać, że urządzenia Novaerus w jakikolwiek sposób go zaburzą. Są minimalistyczne, a do tego możesz je postawić na podłodze lub zawiesić na ścianie – w zależności od swoich preferencji.

Odpowiednie środki bezpieczeństwa

W biurze powinny znaleźć się także odpowiednie środki, które pozwolą pracownikom dbać o siebie i inne osoby przebywające w biurze. Należą do nich przede wszystkim preparaty do dezynfekcji na bazie alkoholu. Warto ustawić je w kilku miejscach, np. na wejściu, w kuchni i w sali konferencyjnej. W ten sposób zawsze będą pod ręką, a pracownicy widząc je, będą po nie chętniej sięgać.

Poza dezynfekcją rąk warto przeprowadzać także regularną dezynfekcję części wspólnych. Należą do nich, np. klamki, uchwyty i włączniki. Dobrym pomysłem, aby nie zapominać o tej czynności, jest wyznaczenie konkretnych pór i osób, które mają się nią zajmować.

W przypadku zaostrzenia sytuacji epidemicznej warto przygotować dla pracowników także maseczki ochronne, aby nie musieli zapewniać ich sobie we własnym zakresie. W przypadku dużych przestrzeni biurowych, w których przebywa jednocześnie wielu pracowników, można pomyśleć o zaopatrzeniu biura w szybkie testy na koronawirusa.

Zasady postępowania w przypadku choroby

Warto zapobiegać i nawet jeśli w Twojej firmie nie pojawił się do tej pory żaden przypadek zakażenia, nie oznacza to, że będzie tak zawsze. Dlatego warto przygotować się wcześniej, aby tym momencie nie zastanawiać się, jak postąpić, a działać zgodnie ze stworzonymi wcześniej procedurami.

Przygotowanie takich zasad da Twoim pracownikom jasny komunikat, że traktujesz ich zdrowie poważnie i zależy Ci na ich bezpieczeństwie. Podziel się obowiązującymi procedurami z pracownikami, aby wiedzieli oni, jak zachować się w przypadku złego samopoczucia i pierwszych objawów, kiedy pojawią się one w domu, a nie w miejscu pracy.

Może to wymagać od Ciebie, jako szefa, większej elastyczności, jeśli chodzi o tryb zdalny pracy, jednak zabezpieczysz w ten sposób swoich podwładnych i jednocześnie umożliwisz im zachowanie ciągłości pracy. Pamiętaj także, że pracownicy, którzy mają dzieci, są bardziej narażeni na codzienny kontakt z niebezpiecznymi patogenami. W ich przypadku konieczność pracy z domu może występować częściej.

Odpowiednie warunki podczas pracy i przerw

Podczas pandemii niezwykle ważne jest ograniczenie kontaktów społecznych. To zasada, której powinno się trzymać, aby dbać o własne bezpieczeństwo. Wiadomo, że podczas pracy w biurze nie jest to możliwe w stu procentach.

Jednak zastanów się, bo być może jesteś w stanie wprowadzić jakieś pozytywne zmiany w tej kwestii. Może uda Ci się wydzielić dodatkowe miejsca pracy i pomieszczenia do spożywania posiłków i spędzania czasu na przerwach?