Pojęcie, które w ostatnich latach zdecydowanie zyskało na popularności, to dekontaminacja. Co to właściwie jest? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które słyszą to określenie coraz częściej.

Wzrost zainteresowania sposobami na dekontaminację powierzchni i powietrza jest związany z pandemią. Można z powodzeniem stwierdzić, że to właśnie ona całkowicie odmieniła spojrzenie wielu osób nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, na kwestie związane z czystością powietrza, którym oddychamy, i powierzchni, których dotykamy.

Dekontaminacja pomieszczeń jest wykonywana przede wszystkim w miejscach które dostępne są dla szerokiego grona osób. Doskonale w tej roli sprawdzają się urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń NOVAERUS (np. NOVAERUS NV200). Pozwalają zadbać o ich bezpieczeństwo osób przebywających w przestrzeniach zamkniętych, dzięki czemu nie muszą się one obawiać narażenia na niebezpieczne patogeny. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jeszcze więcej o dekontaminacji.

 

Dekontaminacja – co to jest?

Jeśli należysz do grona osób, które zastanawiają się, na czym polega dekontaminacja, mamy dla Ciebie konkretną odpowiedź na to pytanie. Jest to proces, którego zadaniem jest usunięcie oraz dezaktywowanie szkodliwych drobnoustrojów, zagrażających zdrowiu lub życiu żywego organizmu. Mogą one przenosić się poprzez bezpośredni kontakt lub wspólne powierzchnie, sprzęty, a także powietrze.

Dekontaminacja medyczna dzieli się m.in. na: sterylizację, dezynfekcję i sanityzację. Dopasowanie odpowiedniej metody zależy przede wszystkim od prawdopodobieństwa zakażenia – w niektórych przypadkach wystarczy wyłącznie okresowa sterylizacja, a niekiedy konieczna jest nieustanna dezynfekcja, która zapewnia pełną jałowość.

 

Gdzie można wykonywać dekontaminację?

Już wiesz, że wyróżniamy kilka metod dekontaminacji i dotyczą one zarówno powierzchni, powietrza, jak i organizmów żywych. Oczyszczanie różnych elementów jednocześnie pozwala wykonanie kompleksowej dekontaminacji, która eliminuje z otoczenia wszystkie niebezpieczne patogeny.

Dekontaminacja podczas trwającej pandemii, zagrażającej zdrowiu i życiu osób mających kontakt z wirusem, powinna być wykonywana przede wszystkim w miejscach, w których znajduje się jednocześnie dużo osób. Należą do nich m.in. szkoły, przedszkola, domy opieki, szpitale, biura i sklepy, a także środki transportu publicznego.

Coraz popularniejsza jest także dekontaminacja samochodu, którą można wykonać samodzielnie lub zlecić firmie specjalizującej się w tego typu usługach. Dekontaminacja powinna być wykonywana również w poczekalniach i recepcjach.

Nie można jednak zapominać o przestrzeniach, w których niekoniecznie przebywa wiele osób w jednym czasie, natomiast często się one wymieniają. Dlatego dla tak wielu klientów jest ważna dekontaminacja pomieszczeń w salonie kosmetycznym czy fryzjerskim, a także gabinecie stomatologicznym. Pozwala im poczuć się w pełni bezpiecznie nawet w trudnych warunkach pandemicznych.

 

Jak wykonywać dekontaminację?

Metody dekontaminacji powinny zostać dopasowane do miejsca, z którego chcesz usunąć wszystkie niebezpieczne drobnoustroje. Jednocześnie nie zawsze najlepszym wyjściem będzie poprzestanie wyłącznie na jednym sposobie. Często doskonałe efekty przynosi ich połączenie. Jak to zrobić?

Jeśli chcesz wyeliminować szkodliwe patogeny z wybranego pomieszczenia, podejdź do tego tematu kompleksowo. Zacznij od regularnej dezynfekcji wszystkich powierzchni wspólnych za pomocą odpowiednich środków. Dobrze sprawdzą się preparaty do dezynfekcji n abzie alkoholu, możesz zdecydować się na spray lub wygodne chusteczki.

Tam gdzie to możliwe zapobiegaj! Ogranicz rozprzestrzenianie patogenów poprzez zastąpienie wielokrotnie wykorzystywanych elementów ich jednorazowymi odpowiednikami. Pamiętaj także, że doskonale sprawdza się tutaj noszenie maseczek i rękawiczek.

Bardzo ważnym etapem dekontaminacji przestrzeni zamkniętych jest dezynfekcja powietrza plazmą. To właśnie ona pozwala na wyłapanie i zabicie wszystkich patogenów, które się w nim znajdują. Doskonałym wyborem są działające szybko urządzenia NOVAERUS, wykorzystujące technologię niskoenergetycznej plazmy, która połączona została z trzystopniowym system filtrowania.

 

Dekontaminacja a urządzenia NOVAERUS – postaw na idealne czyste powietrze!

Dekontaminacja powietrza w gabinecie stomatologicznym, salonie fryzjerskim czy przestrzeniach publicznych, w których przebywa jednocześnie dużo osób, powinna być przeprowadzana w oparciu o sprawdzone urządzenia. Muszą gwarantować doskonałe oczyszczenie powietrza. Dokładnie tak działają urządzenia NOVAERUS.

Na czym dokładnie polega ich praca? Urządzenia do dekontaminacji NOVAERUS wyłapują i usuwają z powietrza zagrażające życiu i zdrowiu drobnoustroje. To sposób działania o wysokiej skuteczności, który został potwierdzony przez niezależne badania.

W pierwszym etapie urządzenie zasysa powietrze, wykorzystując wentylator. Następnie wszystkie patogeny są od razu zabijane na poziomie DNA za pomocą technologii niskoenergetycznej plazmy. W ostatnim etapie w pełni czyste powietrze wraca do pomieszczenia.