Dezynfekcja hoteli to temat, który w dobie pandemii nabrał zupełnie nowego znaczenia. Stosowane wcześniej zasady higieny okazują się być niewystarczające. Konieczne jest dostosowanie ich do aktualnych warunków i wymogów sanitarnych, aby zapewnić bezpieczeństwo gościom hotelowym.
To właśnie od tego aspektu może zależeć ich zadowolenie z pobytu i w efekcie ocena miejsca. Do dezynfekcji najlepiej podejść kompleksowo – od razu na kilku płaszczyznach. Doskonale sprawdzają się nowoczesne urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń, takie jak Novaerus NV200, w połączeniu z klasycznymi środkami – specjalistycznymi preparatami do dezynfekcji, a także działaniem wysokiej temperatury w postaci prania oraz prasowania.
Podpowiadamy, jak wygląda odpowiednia dezynfekcja w hotelu i na jakie jej aspekty należy zwrócić uwagę.
Dezynfekcja hotelu – jak przeprowadzić ją prawidłowo?
Już wiesz, że dezynfekcja w hotelach musi być wykonywana kompleksowo. Należy wziąć pod uwagę takie aspekty, jak czystość łóżek, często dotykanych powierzchni oraz powietrza. Pominięcie nawet jednego z nich może skutkować zagrożeniem zdrowia gości hotelowych.
Dezynfekcja pokoi hotelowych
Dekontaminacja powietrza jest elementem, który obowiązkowo musi zawierać dezynfekcja hoteli. Koronawirus doskonale pokazał, że niebezpieczne dla zdrowia i życia patogeny mogą przenosić się właśnie tą drogą. Aby w pełni zadbać o bezpieczeństwo gości hotelowych, warto podczas sprzątania pokoju umieścić w nim urządzenie do dezynfekcji powietrza.
Doskonale sprawdzi się w tej roli Novaerus NV Defend 1050, który dokonuje błyskawicznej dekontaminacji powietrza dzięki opatentowanej technologii niskoenergetycznej plazmy. To urządzenie wolnostojące, które posiada kółka. Dzięki temu idealnie sprawdza się w hotelach – łatwo przetransportować je z pokoju do pokoju.
Poza dezynfekcją powietrza bardzo istotne jest także czyszczenie wszystkich powierzchni, które są dotykane przez gości. Należą do nich m.in.: klamki, włączniki światła, stoliki, krzesła, piloty czy telefony. Nie wystarczy jednak przetrzeć ich ściereczką „na sucho” czy z wykorzystaniem klasycznego płynu do mycia. Konieczne jest zastosowanie specjalistycznych preparatów do dezynfekcji dostępnych w postaci chusteczek lub płynu.
Tylko one zagwarantują usunięcie niebezpiecznych patogenów z powierzchni. Przed użyciem wybranego środka należy zapoznać się z informacjami znajdującymi się na opakowaniu. Dowiesz się z nich, jak długo preparat musi znajdować się na powierzchni, aby w pełni zadziałać.
Dezynfekcja pościeli, kołder i materacy w hotelu
Kolejnym niezwykle ważnym, ale i budzącym wiele wątpliwości tematem jest dezynfekcja pościeli w hotelu. Jak odpowiednio czyścić pościel? Podstawą jest pranie. Przed nim nie jest konieczne dodatkowe jej dezynfekowanie, gdyż tym zajmie się wysoka temperatura podczas prania.
Aby pranie przyniosło oczekiwany efekt należy wybierać długi program o temperaturze wynoszącej co najmniej 60 stopni Celsjusza. To jednak nie wszystko! Drugim bardzo istotnym elementem dezynfekcji pościeli hotelowej jest jej prasowanie. Działanie jeszcze wyższą temperaturą pozwala ostatecznie pozbyć się wszystkich niebezpiecznych patogenów.
O ile pranie i prasowanie pościeli to czynności, które były wykonywane regularnie w większości hoteli, tak nowym elementem dbania o bezpieczeństwo gości jest dezynfekcja kołder w hotelu. Co ile powinna być przeprowadzana? Chociaż kołdra jest pokryta pościelą, nie oznacza to, że jest w pełni zabezpieczona przez przedostaniem się na nią potencjalnie niebezpiecznych bakterii i wirusów.
Dlatego do oczyszczania kołder, a także i poduszek, należy podejść tak samo jak do pościeli – najlepiej wymieniać je po każdym gościu.
Wiele wątpliwości budzi również dezynfekcja materacy hotelowych. Ją także polecamy przeprowadzać po wyjeździe każdego gościa. W wielu przypadkach nie jest to jednak możliwe – w takiej sytuacji warto jednak zadbać o regularność i dezynfekować materace co określony czas lub po danej liczbie gości.