Salony fryzjerskie to miejsca, które każdego dnia odwiedza przynajmniej kilka różnych osób. W obecnych czasach, kiedy cały świat zmaga się z pandemią koronawirusa, należy szczególnie restrykcyjnie podejść do tematu zachowania wszelkich zasad bezpieczeństwa. Dezynfekcja w salonie fryzjerskim powinna wejść zatem w nawyk każdemu styliście. Co jednak należy odkażać? Jakich zasad oraz procedur trzeba przestrzegać? Sprawdź!

Metody dezynfekcji w salonie fryzjerskim – jak oczyścić powietrze i całe wnętrze?

Aby zadbać o zdrowie swoje oraz swoich klientów, każdy fryzjer powinien pamiętać o regularnej dezynfekcji całego lokalu oraz oczyszczeniu znajdującego się w nim powietrza. Jak jednak wiadomo, samo oczyszczanie specjalistycznymi środkami czy wietrzenie wszystkich pomieszczeń niestety może nie wystarczyć. Wtedy na szczęście przychodzą nam z pomocą profesjonalne urządzenia do dezynfekcji. Na rynku znajdziemy wiele tego typu sprzętów. Nie każde z nich będzie jednak odpowiednie. My przedstawimy zatem dwa, z których zdecydowanie warto skorzystać. Wykazują one bowiem wysoką skuteczność i są w stanie usunąć z naszego lokalu wszelkie wirusy, bakterie oraz drobnoustroje. O jakich urządzeniach mowa?

Dekontaminacja w salonie fryzjerskim jako podstawa

Najskuteczniejszym sposobem na usunięcie z całego pomieszczenia znajdujących się w nim bytów chorobotwórczych jest dekontaminacja powietrza. Aby jednak móc w ten sposób oczyścić cały lokal, należy zainwestować w profesjonalny sprzęt. Będzie to m.in. Novaerus 800, czyli urządzenie wykorzystujące opatentowaną technologię niskoenergetycznej plazmy. Sprzęt ten usuwa wszelkie cząsteczki znajdujące się w danym pomieszczeniu. Możemy z jego pomocą poddać dekontaminacji wnętrze o każdej powierzchni. Należy jedynie zachować odpowiednie proporcje czasu dekontaminacji do wielkości pomieszczenia – maksymalnie 100 mks na 250 m³. 

Jak jednak to wszystko działa? Powietrze zasysane jest do środka urządzenia. Tam wszelkie patogeny są błyskawicznie niszczone. Następnie odpowiednio oczyszczone powietrze trafia z powrotem do naszego lokalu i gotowe. Wykorzystując dekontaminator, szybko pozbędziemy się zatem ewentualnych bytów chorobotwórczych i sprawimy, że nasi klienci będą czuć się bezpiecznie. Sprzętu należy oczywiście używać bez przerwy w ciągu dnia pracy. Co ciekawe, Novaerus 800 jest zarejestrowany jako urządzenie medyczne i posiada wszelkie niezbędne atesty oraz certyfikaty. Możemy być zatem pewni, że sięgamy po wysokiej jakości sprzęt. 

Dezynfekcja salonu fryzjerskiego innymi metodami

Chyba każdy z nas wie, jak ważna jest obecnie kompleksowa dezynfekcja. Fryzjerstwo to branża, w której należy dbać o nią szczególnie. Po zakończonym dniu pracy warto zatem cały lokal poddać dodatkowo działaniu światła UV, zamgławiacza lub płynów do dezynfekcji. 

Co należy dezynfekować w salonie fryzjerskim?

Warto pamiętać, że dezynfekcja i sterylizacja w salonie fryzjerskim to nie tylko regularne używanie dekontaminatora. Wszelkie znajdujące się w lokalu przedmioty należy bowiem dodatkowo oczyszczać przynajmniej kilka razy dziennie. Zaleca się, aby większość elementów odkażać po każdym przyjętym kliencie. Między poszczególnymi osobami warto zatem zachować pewien odstęp czasu, np. 10-15 minut, aby ze wszystkim spokojnie zdążyć. Co jednak należy dezynfekować w pierwszej kolejności?

Powierzchnie użytkowe

W salonie fryzjerskim należy oczywiście regularnie dezynfekować wszelkie powierzchnie płaskie oraz przedmioty, które są najczęściej dotykane przez klientów. Za każdym razem dokładnie przetrzyjmy zatem wszelkie klamki, wieszaki na ubrania czy np. krzesło bądź fotel znajdujący się w poczekalni. Nie zapominajmy także o blatach, stolikach czy nawet i podłodze. Stanowi ona bowiem jedno z najlepszych siedlisk dla wirusów oraz bakterii. Po każdym kliencie przejdźmy się zatem po całym lokalu i zwróćmy uwagę na to, co mogło zostać dotknięte przed daną osobę lub jaki element może stać się “magnesem” na drobnoustroje. Dezynfekcja do salonu fryzjerskiego jest zatem punktem obowiązkowym. 

Miejsca pracy

Obecne procedury dezynfekcji w salonie fryzjerskim jasno nakazują, by miejsce pracy fryzjera było czyszczone po każdym kliencie. Powinniśmy zatem dokładnie odkazić fotel, znajdujący się przy nim blat, wózek z narzędziami, a także myjkę, o której niestety zdarza się nam zapomnieć. Do tego zawsze pamiętajmy o zakładaniu rękawiczek i ich regularnym zmienianiu. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko przenoszenia wirusów i bakterii w inne miejsca. 

Porada: jeśli w salonie wydzielona jest specjalna poczekalnia, ją także należy dokładnie zdezynfekować. 

Narzędzia wielokrotnego użytku

W obecnych czasach każdy fryzjer powinien zadbać o jak największą ilość narzędzi jednorazowych. Zamiast ręczników, wykorzystajmy zatem ich specjalne papierowe zamienniki. Fartuszki dla siebie oraz klientów zamieńmy na te wykonane z folii lub materiału. Niestety nie każdy element ma swojego jednorazowego odpowiednika. Wszystko to, co musimy używać przy każdym kliencie, musimy zatem za każdym razem dokładnie odkazić. Mowa tutaj oczywiście o grzebieniach, szczotkach, nożyczkach, pędzlach, klamerkach i wszelkich innych pomocach. Dezynfekcja narzędzi w salonie fryzjerskim powinna odbyć się po każdym zabiegu. Dodatkowo elementy, które muszą być sterylne, należy włożyć do autoklawu, a następnie otworzyć przy kliencie. Każdy stylista zastanawia się teraz zapewne, czym odkazić chociażby nożyczki. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą nam środki do dezynfekcji narzędzi fryzjerskich. Są one pozbawione alkoholu, dzięki czemu nie musimy martwić się o stępienie powierzchni, jej rdzewienie czy nawet i zepsucie całego sprzętu. Używajmy tylko takich preparatów, które są dedykowane do naszych fryzjerskich pomocy. 

Zasady dezynfekcji w salonie fryzjerskim – o czym jeszcze należy pamiętać?

Wiemy już, jak powinna wyglądać dezynfekcja oraz sterylizacja w salonie fryzjerskim. Przestrzeganie wyżej wymienionych zasad jest niezwykle ważne. Warto jednak pamiętać, że możemy zrobić coś jeszcze, by zwiększyć poziom bezpieczeństwa swojego oraz swoich klientów. Co na przykład? Przed wejściem do lokalu ustawmy bezdotykowy dozownik płynu do dezynfekcji. Każdą osobę, która przekracza próg zakładu, poprośmy wtedy o jego użycie. Dodatkowo sami używajmy takich preparatów tak często, jak to możliwe. Nie zapominajmy także o rękawiczkach oraz maseczkach i ich regularnej wymianie. Każdego dnia pierzmy swój strój firmowy oraz wszelkie tekstylia, których używamy. Między stanowiskami pracy ustawmy specjalne osłonki, dzięki którym klienci będą od siebie oddzieleni. Postawmy także na umawianie wizyt przez telefon lub Internet. Do tego sprawdzajmy przynajmniej raz na jakiś czas, jakie są aktualne zalecenia związane z bezpieczeństwem w salonie fryzjerskim. Dzięki temu z pewnością będziemy mogli czuć się komfortowo w miejscu pracy, bez obaw o swoje zdrowie.