Maseczki i przyłbice stały się naszą codziennością. Jeśli wychodzisz z domu do przestrzeni zamkniętej, powinieneś pamiętać o tej pierwszej. Druga w wielu przypadkach wybierana jest jako dodatkowe zabezpieczenie lub po prostu wygodniejsza niż maseczka forma ochrony. O ile dezynfekcja powietrza w miejscu, do którego się udajesz zależy od jego właściciela, za pomocą odpowiednich dodatków i Ty możesz zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. 

Taka ochrona nie należy do drogich, ale jednak nadal wiele osób zastanawia się, jak wygląda dezynfekcja maseczek wielorazowych i jak zdezynfekować przyłbicę. Jeśli i Ty zadajesz sobie takie pytania, czytaj dalej! W tym artykule rozwiewamy wszystkie wątpliwości dotyczące dezynfekcji tych osobistych środków ochronnych.

 

Jak dezynfekować maseczki jednorazowe?

Dezynfekcja maseczki jednorazowej to temat, który budzi wiele kontrowersji od początku trwania pandemii koronawirusa. Niejednej osobie wydawało się, że taka medyczna maseczka chirurgiczna może być wykorzystywana wielokrotnie. Nic bardziej mylnego! 

Jak sama nazwa wskazuje, tego typu ochrona jest jednorazowa. A co więcej – taka maseczka powinna być regularnie wymieniana na nową co około 30 minut. W innym przypadku przez wilgoć, która pojawia się w wyniku oddychania, mogą łatwiej gromadzić się w niej różnego rodzaju drobnoustroje, potencjalnie niebezpieczne dla człowieka. Warto więc pamiętać o regularnej zmianie maseczki jednorazowej na nową.

Co więcej, próby oczyszczania maseczki chirurgicznej mogą sprawić, że całkowicie straci ona swoje właściwości. Spryskiwanie jej środkami do dezynfekcji z wysoką zawartością alkoholu czy pranie zdecydowanie nie jest polecane. 

Najlepszą opcją jest zainwestowanie w duże opakowanie maseczek, które zazwyczaj jest bardziej opłacalne cenowo, lub korzystanie z tych w wersji wielorazowej, za które zapłacisz tylko raz. Przejdźmy więc do tej bardziej ekologicznej wersji ochrony.

 

Dezynfekcja maseczki bawełnianej – jak ją wykonać?

Zastanawiasz się, jak dezynfekować maseczki wielokrotnego użytku? Podstawą jest tutaj odpowiedni środek na bazie alkoholu oraz pranie. Należy zacząć od dokładnego popsikania maseczki płynem i pozostawienie go na minimum minutę. Później można przejść do prania. Powinno ono trwać co najmniej 45 minut. 

Najniższa temperatura, w której zajdzie oczyszczenie maseczki z bakterii i wirusów, to 60 stopni Celsjusza. Maseczki wielorazowe możesz oczywiście prać z ubraniami. Maseczkę najlepiej suszyć, wieszając ją za nausznik. Aby zyskać pewność, że została w stu procentach zdezynfekowana, możesz ją dodatkowo wyprasować. Wysoka temperatura jest uznawana za jeden z najlepszych sposobów pozbywania się bakterii i wirusów.

Jeśli nie planujesz prać maseczki od razu, pamiętaj o jej zabezpieczeniu. Wrzucanie brudnej maseczki bezpośrednio do kosza na pranie nie jest najlepszym pomysłem. Przede wszystkim najpierw poddaj ją pierwszemu etapowi oczyszczania, czyli dezynfekcji środkiem z wysoką zawartością alkoholu (najlepiej minimum 70%). 

Następnie umieść ją w jednorazowym woreczku i zawiąż go. Tak zabezpieczona maseczka może zostać umieszczona razem z ubraniami przeznaczonymi do prania. Zanim wstawisz pranie, delikatnie wyjmij maseczkę z woreczka i wrzuć do pralki.

 

Dezynfekcja maseczek z flizeliny – jak powinna wyglądać?

Maseczka z flizeliny to forma wielorazowej ochrony przed wirusami i bakteriami. Aby odpowiednio ją zdezynfekować, powinieneś podjąć podobne kroki jak w przypadku maseczki bawełnianej. Najpierw poleca się ją zdezynfekować, a następnie wyprać w wysokiej temperaturze przez co najmniej 45 minut. 

Podobnie jak maseczka z bawełny, także ta wykonana z flizeliny może zostać w ostatnim etapie dezynfekcji wyprasowana. 

Jak więc widać dezynfekcja maseczki wielokrotnego użytku nie należy do najtrudniejszych zadań, należy jednak pamiętać o wykonywaniu poszczególnych czynności dokładnie, aby zagwarantować sobie bezpieczeństwo podczas kolejnego korzystania z tego środka ochronnego.

 

Jak dezynfekować przyłbice?

Przyłbice to środki ochrony od dawna wykorzystywane w środowisku medycznym. Pozwalają na ograniczenie dostępu niebezpiecznych patogenów nie tylko do oczu, ale także nosa i ust. Zazwyczaj stosowane są w połączeniu z maseczkami. Ponieważ przyłbice są wielorazowe, powstaje pytanie, jak powinna przebiegać dezynfekcja przyłbicy ochronnej, aby oby w stu procentach wyczyścić ją z bakterii i wirusów.

Aby jak najdokładniej oczyścić przyłbicę, najlepiej rozłożyć ją na części. W ten sposób najłatwiej będzie Ci zdezynfekować każdy element. Jeśli nie jest to możliwe, musisz poradzić sobie z dotarciem do każdego zakamarka za pomocą chusteczki lub jednorazowej ściereczki. Do dezynfekcji przyłbicy polecany jest środek na bazie 70% alkoholu. Po dokładnym wytarciu należy pozostawić go na co najmniej minutę.

Do oczyszczania przyłbic dobrze sprawdzają się specjalne chusteczki do dezynfekcji, które są nasączone odpowiednią ilością środka na bazie alkoholu. To zdecydowanie szybki i wygodny sposób na pozbycie się patogenów z przyłbicy.