Czyste powietrze pozbawione niebezpiecznych dla zdrowia wirusów jest niezbędne w wielu miejscach. Na wzrost zainteresowania tym tematem zdecydowanie miała wpływ pandemia, która zmieniła nasze podejście do higieny. Jednak w niektórych branżach oczyszczanie powietrza jest procesem przeprowadzanym regularnie, który jest niezwykle ważny od dawna, bez względu na czynniki zewnętrzne.

Dlatego tak istotne jest znalezienie odpowiedzi na pytanie: jak oczyścić powietrze z wirusów? Na jakie urządzenie najlepiej się zdecydować, aby osiągnąć pewny efekt, i czym się kierować podczas wyboru? Podpowiadamy!

 

Czy oczyszczanie powietrza z wirusów jest możliwe tylko za pomocą urządzeń?

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest to, czy do oczyszczania powietrza są konieczne specjalistyczne urządzenia. Wiele osób zastanawia się, czy proces ten nie zachodzi także podczas wietrzenia pomieszczenia? Owszem, wietrząc, również pozbywamy się niebezpiecznych patogenów, „wymieniając” powietrze na nowe. Jednak to rozwiązanie ma sporo wad.

Przede wszystkim wietrzenie, w przeciwieństwie do urządzeń do oczyszczania powietrza, nie daje gwarancji usunięcia wszystkich patogenów w określonym czasie. Oznacza to, że pomimo regularnego otwierania okien nie będziemy mieć pewności, że z pomieszczenia zostały usunięte wszystkie wirusy. Można nawet stwierdzić, że jest to mało prawdopodobne.

Dodatkowo wietrzenie jest niezwykle trudne do przeprowadzania zimą. Siedzenie przy otwartym oknie, gdy na zewnątrz panują minusowe temperatury, nie jest zbyt dobrym pomysłem. Natomiast jeśli w pomieszczeniu nie ma okien, co często zdarza się w poczekalniach czy magazynach, wietrzenie nie jest możliwe do przeprowadzenia.

Co więcej, w wybranych miejscach, np. salach operacyjnych, musi zostać zachowana pełna sterylność. Oznacza to, że jedyną pewną i w pełni bezpieczną metodą na ograniczenie zakażenia operowanego miejsca, jest wykorzystywanie przeznaczonych do oczyszczania powietrza urządzeń.

 

Oczyszczanie powietrza z wirusów – technologia niskoenergetycznej plazmy

Urządzenia do dezynfekcji powietrza, których praca opiera się na technologii niskoenergetycznego pola plazmowego, są bardzo chętnie wybierane zarówno do szpitali, przychodni, gabinetów stomatologicznych czy kosmetycznych, a także przedszkoli czy biur.

Pozwalają na usunięcie z powietrza niebezpiecznych dla zdrowia patogenów – m.in. wirusów, bakterii czy pleśni – oraz dodatkowo eliminują nieprzyjemne zapachy. 

Oczyszczanie powietrza plazmą to proces, który polega na niszczeniu wirusów na poziomie DNA. Ich dezaktywacja jest przeprowadzana szybko, a następnie w pełni czyste powietrze wraca do pomieszczenia. Takie rozwiązanie wykorzystywane jest w urządzeniu Novaerus 1050, wraz z wielostopniową filtracją.

 

Jak oczyścić powietrze z wirusów – wybór odpowiedniego urządzenia do dekontaminacji

Aby proces oczyszczania powietrza mógł być przeprowadzony prawidłowo, istotny jest także wybór odpowiedniego urządzenia. Należy wziąć pod uwagę miejsce, w którym ma ono pracować. Konieczne jest dokładne przeanalizowanie parametrów urządzenia, odniesienie ich do pomieszczenia, w którym ma się znaleźć i dopiero wtedy podjęcie decyzji.

W wielu miejscach dobrym wyborem mogą okazać się urządzenia pracujące nieustannie, jednak nie wszędzie taka funkcja będzie konieczna.

Warto zwrócić uwagę także na kwestie praktyczne. Urządzenie ma stać, czy wisieć na ścianie? A może konieczne jest częste przestawianie go z pomieszczenia do pomieszczenia i warto, aby posiadało kółka? Wzięcie pod uwagę tych elementów sprawi, że urządzenie będzie idealnie dopasowane do wnętrza bez względu na jego powierzchnię.