Dezynfekcja powietrza może odbywać się przy wykorzystaniu kilku różnych metod. Jedną z najnowszych technologii doskonale sprawdzających się w tym procesie jest ta działająca w oparciu o niskoenergetyczną plazmę. Jest chętnie wybierana zarówno do przestrzeni prywatnych, jak i publicznych, gdyż gwarantuje szybkie i pewne usunięcie niebezpiecznych dla zdrowia patogenów z powietrza.

W tym artykule wyjaśniamy, jak działają urządzenia przeprowadzające dekontaminację powietrza za pomocą niskoenergetycznego pola plazmowego i jakie modele warto wziąć pod uwagę. Wyjaśniamy również na czym polega dezynfekcja powietrza plazmą. Zapraszamy do lektury!

 

Jak działa technologia niskoenergetycznej plazmy?

Technologia NanoStrike, którą znajdziemy m.in. w urządzeniach Novaerus, to nowoczesny sposób na walkę z niebezpiecznymi patogenami, np. bakteriami, wirusami, pleśnią, a także kurzem czy pyłkami. Gwarantuje szybkie usunięcie z powietrza nawet 99,99% patogenów, a do tego jest w pełni bezpieczna dla człowieka. Nie jest konieczne opuszczanie pomieszczenia podczas pracy urządzenia. 

Jednak zacznijmy od początku – w jaki sposób działa technologia NanoStrike? Niskoenergetyczne pole plazmowe, określane także jako zimna plazma, powstaje poprzez dielektryczne wyładowania barierowe. Oddziałuje ono na patogeny bezpośrednio, poprzez cewki plazmowe, znajdujące się w urządzeniu.

Ich zadaniem jest wysyłanie niszczących uderzeń w patogeny, które zostają w ten sposób szybko dezaktywowane na poziomie DNA. Ile dokładnie czasu potrzeba na usunięcie bakterii i wirusów? Jedynie ok. 0,002 sekundy.

Doskonałe efekty działania niskoenergetycznej plazmy zostały potwierdzone przez wiele niezależnych testów i badań laboratoryjnych. Dzięki temu jest to całkowicie pewny środek walki z niebezpiecznymi patogenami znajdującymi się w powietrzu, który gwarantuje szybkie usunięcie m.in. bakterii i wirusów.

 

Dezynfekcja powietrza plazmą – w jakich urządzeniach znajdziemy tę technologię?

Jednym z urządzeń, które wykorzystuje zimną plazmę, jest Novaerus NV 1050. Doskonale sprawdza się przede wszystkim w dużych przestrzeniach, nawet do 450 m3. Jest zarejestrowany jako urządzenie medyczne, a jego skuteczność potwierdzona została w badaniach wykonanych nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Technologię niskoenergetycznej plazmy połączono w nim z trójstopniową filtracją, co pozwala zadbać także o czystość pyłową powietrza.

Dużą zaletą urządzeń do oczyszczania powietrza Novaerus NV 200 i NV 800 z technologią NanoStrike jest to, że mogą one pracować ciągle. Występują w kilku wariantach, dzięki czemu można dopasować idealny model do danej przestrzeni. Od urządzeń przenośnych, po te do zawieszenia na ścianie lub do umieszczenia na specjalnych stojakach – doskonałe dopasowanie jest niezwykle proste.

Technologia zimnej plazmy, którą znajdziemy w urządzeniach Novaerus, jest bardzo dobrym wyborem do oczyszczania powietrza w szpitalach. Gwarantuje szybkie działanie, przez co zdecydowanie zmniejsza ryzyko zakażenia. Doskonale sprawdza się także w miejscach, gdzie przebywa jednocześnie wiele osób, np. domach dla seniorów, przedszkolach czy oddziałach ratunkowych, ograniczając zachorowalność.