Dezynfekcja w pomieszczeniu jest doskonałym sposobem na walkę z niebezpiecznymi dla zdrowia i życia patogenami. Istotne jest jednak jej kompleksowe przeprowadzenie. W innym przypadku, gdy zabraknie któregoś z elementów, nie pozwoli ona osiągnąć pożądanej ochrony.
Konieczna jest zarówno odpowiednio wykonana dezynfekcja powietrza w pomieszczeniach, ale także zadbanie o regularne oczyszczanie powierzchni wspólnych za pomocą odpowiednich środków. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat!
Czyste powietrze to podstawa
Pierwszym elementem dezynfekcji pomieszczeń, na którym warto się skupić jest oczyszczenie powietrza z bakterii i wirusów. Droga powietrzna jest głównym sposobem, w jaki niebezpieczne patogeny mogą przenosić się do naszego organizmu. Oznacza to, że w przypadku wielu wirusów nie jest potrzebny bezpośredni kontakt z osobą chorą, aby być narażonym na zakażenie. Może to uśpić czujność, bo wydaje się nam, że przecież nie ma możliwości przeniesienia patogenów w ten sposób, a jest wręcz przeciwnie!
Dlatego tak ważne jest zadbanie o to, aby w pomieszczeniu znalazło się odpowiednie urządzenie do dezynfekcji powietrza. Bardzo dobrym wyborem są urządzenia Novaerus Defend i Protect, doceniane także w środowisku medycznym i często dbające o bezpieczeństwo pacjentów w szpitalach czy przychodniach.
Ich działanie opiera się na technologii niskoenergetycznej tzw. „zimnej” plazmy. Powietrze jest zasysane przez urządzenie, a bakterie oraz wirusy są niszczone na poziomie DNA i RNA. Po tym procesie w pełni czyste powietrze może wrócić do pomieszczenia, podnosząc poziom bezpieczeństwa epidemicznego osobom, które w nim przebywają. Urządzenia Novaerus działają skutecznie, niszcząc patogeny w nanosekundzie (0,002 sek.), dzięki czemu w pomieszczeniu stale zachodzi proces oczyszczania biologicznego powietrza.
Zaletą tych urządzeń jest głównie także to, że mogą one pracować nieustannie, również w obecności wrażliwego i delikatnego człowieka. Stanowią więc zaawansowaną ochronę przed bakteriami i wirusami przez cały czas.
Nie zapomnij o powierzchniach wspólnych
Drugim elementem kompleksowej dezynfekcji pomieszczenia jest zadbanie o regularne oczyszczanie powierzchni wspólnych. Należą do nich wszystkie elementy pomieszczenia, które są często używane przez różne osoby – mogą się różnić w zależności od charakteru miejsca. Do standardowych należą m.in. klamki, włączniki światła. Jednak w przypadku np. przedszkola konieczne będzie zadbanie także o zabawki, a w szkole o ławki oraz krzesła.
Na te powierzchnie patogeny zazwyczaj są przenoszone przez osobę chorą, jednak może zdarzyć się, że zostaną przeniesione przez kogoś z zewnątrz, kto miał kontakt z zanieczyszczonym przedmiotem. Dlatego ten element dezynfekcji jest równie istotny jak dezynfekcja powietrza w pomieszczeniach. Nie należy o nim zapominać.
Jak zadbać o czyste powierzchnie wspólne? Najlepiej wykorzystać w tym celu środki do dezynfekcji na bazie alkoholu. Mogą one mieć formę płynu lub gotowych nasączonych nim chusteczek, które dla wielu osób są wygodniejszą opcją.
Pozostaje jeszcze pytanie, jak często należy oczyszczać te powierzchnie. Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wiele zależy od charakteru miejsca, tego, jak wiele osób w nim przebywa i czy stosowane są inne formy ochrony osobistej, np. rękawiczki.
Warto jednak przeanalizować te elementy i stworzyć plan dezynfekowania powierzchni wspólnych. Dobrą zasadą jest to, żeby oczyszczać je częściej niż rzadziej – jeśli rozważasz obie te opcje i zastanawiasz się, która będzie wystarczająca. Jest to szczególnie ważne, jeśli w pomieszczeniach nieustannie pojawiają się nowe osoby. Plan dezynfekowania pozwoli Ci zadbać o regularność, tym samym gwarantując wyższy poziom bezpieczeństwa przebywającym w pomieszczeniu.
Aby podejść do dezynfekcji w pełni kompleksowo i przygotować pomieszczenie całkowicie wolne od bakterii i wirusów, warto pamiętać także o założeniu jednorazowego stroju oraz rękawiczek na czas oczyszczania. W ten sposób zyskasz pewność, że nie przyniosłeś żadnych patogenów na swoim stroju i zadbasz o to, aby nie wynieść ich z pomieszczenia.