Dezynfekcja przedszkola i szkoły to element dbania o zdrowie uczniów, którego w dzisiejszym świecie zdecydowanie nie można pominąć. Wpływ na większe zainteresowanie tym tematem miała oczywiście trwająca przez długi czas pandemia. Jednak nie tylko zakażenie niebezpiecznym wirusem jest tutaj istotne. 

Szkoły i przedszkola są miejscami, w którym spotykają się setki, a czasem nawet i tysiące dzieci. Wystarczy, aby jedno z nich było przeziębione, a choroba niezwykle szybko może rozprzestrzenić się wśród pozostałych uczniów. Dlatego tak istotne jest odpowiednia dezynfekcja w szkole i przedszkolu

Pomóc w tym może zarówno nowoczesne urządzenie Novaerus NV200, jak i klasyczne preparaty do dezynfekcji. Warto jednak posiadać plan i wiedzieć, jak takie oczyszczanie powinno być przeprowadzone. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o dezynfekcji szkół i przedszkoli.

 

Dezynfekcja w przedszkolu – na co należy zwrócić uwagę

Do dezynfekcji w przedszkolu trzeba podejść w sposób szczególny. Dzieci uczęszczające do tych placówek ze względu na swój wiek są niezwykle ciekawe świata. A świat poznają za pomocą swoich małych rączek. Nie trudno połączyć ten fakt z rozprzestrzenianiem niebezpiecznych dla zdrowia bakterii i wirusów. Dlatego tak ważna jest przede wszystkim dezynfekcja sali zabaw – miejsca, w którym dzieci spędzają większość dnia w przedszkolu – znajdujących się w niej zabawek czy mebli, a także… powietrza! 

 

Czyste i wolne od wirusów powietrze w przedszkolu

W salach, w których regularnie przebywa kilkanaścioro i więcej dzieci, warto umieścić urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń. Te urządzenia powinny znaleźć się przede wszystkim w miejscach, w których przez długi czas przebywa dużo osób jednocześnie. Sala przedszkolna zdecydowanie do nich należy.

W placówkach przedszkolnych doskonale sprawdzają się urządzenia Novaerus, które usuwają niebezpieczne patogeny na poziomie DNA. Ich działanie opiera się na technologii niskoenergetycznej plazmy, która gwarantuje błyskawiczną dekontaminację powietrza. 

 

Dezynfekcja zabawek w przedszkolu

Zastanawiasz się, jak dezynfekować zabawki w przedszkolu? Do tego procesu należy podejść dwuetapowo. Po pierwsze zabawki należy umyć lub wyprać. Pozwala to pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, które znajdują się na nich. To jednak dopiero zewnętrzna warstwa, a to właśnie pod nią mogą znajdować się niebezpieczne patogeny. Dlatego dopiero na tym etapie należy przejść do dezynfekcji. 

Można przeprowadzić ją z wykorzystaniem płynu lub chusteczek, jednak należy zwrócić uwagę na to, czy substancje odparują i nie będą w żaden sposób zagrażać dzieciom. Koniecznie należy stosować się do informacji znajdujących się na opakowaniu i pozostawić preparat przez określoną ilość czasu, aby miał możliwość zadziałać.

Już wiesz, jak prawidłowo powinna być przeprowadzona dezynfekcja zabawek w przedszkolu. Jak często ją wykonywać? To kolejne pytanie, które należy sobie zadać. Warto wziąć pod uwagę kilka czynników: czy w grupie są chore dzieci, jak wygląda aktualna sytuacja epidemiczna, czy dzieci przynoszą zabawki z domu, jak często dzieci myją rączki. 

W ten sposób można stworzyć indywidualny plan dezynfekcji. Regularne stosowanie się do niego z pewnością pozwoli zadbać o zdrowie podopiecznych.

 

Dezynfekcja szkoły – jakich elementów nie można pominąć?

Dezynfekcja w szkole rządzi się nieco innymi zasadami niż w przedszkolu, chociaż są oczywiście części wspólne. Podobnie wygląda kwestia dekontaminacji powietrza, jednak oczywiście nie jest konieczna dezynfekcja zabawek – zastępują je inne elementy.

 

Dezynfekcja powietrza w szkole

Podobnie jak w przedszkolu, także i w szkole powinny znaleźć się nowoczesne urządzenia do dezynfekcji powietrza. Warto umieścić je nie tylko w salach, ale i miejscach niewielkich rozmiarów, w których jednocześnie może przebywać wiele osób, takich jak szatnie czy toalety.

Urządzenia Novaerus wyróżniają się różnymi sposobami montażu – można postawić je na podłodze lub zawiesić na ścianie. To idealny wybór do wszelkich przestrzeni o niedużej powierzchni, w których liczy się każdy metr kwadratowy. Wykorzystana w nich opatentowana technologia niskoenergetycznego pola plazmowego gwarantuje błyskawiczne usunięcie wszystkich niebezpiecznych patogenów.

 

Dezynfekcja mebli i urządzeń wspólnych w szkole

Dezynfekcja w szkole musi obejmować wszystkie powierzchnie wspólne. Koniecznie należy zwrócić uwagę na ławki i krzesła, ale także włączniki światła czy klamki. To właśnie one są często dotykane przez wiele osób, przez co mogą być siedliskiem niebezpiecznych wirusów i bakterii. Do zdezynfekowania tych miejsc można użyć zarówno chusteczek, jak i płynu – warto przeliczyć, co będzie bardziej opłacalnym wyborem. 

Dezynfekcja sprzętu sportowego jest często pomijana. A to właśnie na tych sprzętach gromadzi się pot i patogeny wydychane przez ćwiczącą osobę. Aby zadbać o regularność w oczyszczaniu tych powierzchni, warto wprowadzić zasadę, według której każdy po użyciu danego sprzętu powinien go zdezynfekować. Oczywiście konieczne jest umieszczenie odpowiednich preparatów, które można wykorzystać w tym celu, w dobrze widocznym miejscu.

Równie ważną kwestią, o której nie można zapomnieć, jest dezynfekcja toalet w szkole. Poza dezynfekcją powietrza koniecznie należy pamiętać o regularnym przemywaniu elementów używanych przez wiele osób, takich jak klamki czy krany. Te elementy powinny być wykonywane stosunkowo często, a grafik dezynfekowania tych powierzchni pozwoli zadbać o bezpieczeństwo uczniów.