Sterylizacja powietrza to zagadnienie, które w obecnych czasach cieszy się coraz większą popularnością. O ile w niektórych branżach urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń wykorzystywane są właściwie od zawsze, bez względu na czynniki zewnętrze, tak w części przestrzeni dostępnych dla większej ilości osób do dbania o czystość powietrza przyczyniła się pandemia. 

Chętnie wybierane są zarówno urządzenia, dzięki którym możliwa jest sterylizacja powietrza generatorem plazmy, np. Novaerus 800, jak i te wykonujące dekontaminację za pomocą UV. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o oczyszczaniu powietrza w pomieszczeniach!

 

Wszystko, co musisz wiedzieć o sterylizacji powietrza

Patogeny towarzyszą nam codziennie – czy tego chcemy, czy nie. Być może jednak ich obecność szczególnie uświadomiła Ci pandemia. Oprócz noszenia maseczek, formą ochrony, którą zapewnić mogą właściciele firm czy różnego rodzaju miejsc publicznych, jest właśnie sterylizacja powietrza. 

Widok urządzeń do dekontaminacji w przedszkolach, gabinetach dentystycznych czy biurach coraz mniej dziwi. Na czym jednak dokładnie polega dekontaminacja pomieszczeń?

Zadaniem sterylizacji powietrza jest całkowite usunięcie z niego wszelkiego rodzaju patogenów. Do najczęściej występujących należą oczywiście bakterie i wirusy, ale często spotykane są również inne drobnoustroje. Oczyszczone powietrze, po odpowiedniej filtracji, wraca do pomieszczenia. A ponieważ wszystkie patogeny zniknęły, nikt z obecnych w pomieszczeniu nie musi obawiać się o swoje zdrowie. 

Dodatkową zaletą wybranych urządzeń do sterylizacji powietrza jest to, że ich regularna praca pozwala także na kontrolę zapachów, dzięki czemu poprawia się komfort przebywania w danym miejscu.

 

Sterylizacja pomieszczeń – w jakich miejscach warto ją wykonywać?

Urządzenie do dekontaminacji powietrza powinno znaleźć się przede wszystkim w miejscach, w których przebywa jednocześnie duża liczba osób. Do tych przestrzeni należą np. biura, szkoły, przedszkola, gabinety lekarskie, stomatologiczne czy medycyny estetycznej, a także domy opieki oraz obiekty budowlane. 

Nie można zapomnieć również o salonach fryzjerskich i kosmetycznych, w których wizyta trwa zazwyczaj co najmniej kilkadziesiąt minut. Warto uwzględnić także miejsca, w których niekoniecznie spędzasz dużo czasu, ale pojawia się w nich wiele różnych osób, np. poczekalnie czy szatnie. 

Coraz częściej urządzenia do sterylizacji powietrza pojawiają się także w szpitalach, nie tylko podczas operacji, ale również na oddziałach. Pozwala to zapewnić pacjentom bezpieczeństwo i ochronić ich przed wieloma niebezpiecznymi chorobami, na które mogliby być narażeni.

Pamiętaj, że wybór odpowiedniego urządzenia powinien opierać się m.in. na wielkości pomieszczenia, w którym planujesz je wykorzystywać. Modele, które znajdziesz na rynku, wyróżniają się klasycznym i minimalistycznym wyglądem. Dzięki temu dopasowanie ich do wnętrza z pewnością będzie łatwym zadaniem.

 

Sterylizacja plazmowa powietrza, czyli gwarancja idealnie czystego powietrza

Chociaż dla wielu osób najbardziej korzystnie brzmi sterylizacja powietrza UV, coraz więcej fanów zyskuje jej zupełnie inny rodzaj, wykorzystujący nowoczesną technologię plazmową. Tego typu urządzenia mogą być używane w małych, średnich i dużych pomieszczeniach, dzięki czemu doskonale sprawdzają się do użytku prywatnego, jak i w przestrzeniach publicznych. 

Wyróżnia je także szybkie działanie. Dodatkowo wybrane modele mogą pracować nieustannie, co daje gwarancję maksymalnego oczyszczenia powietrza. Urządzenia te są wykorzystywane w nie tylko w Polsce, ale i kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Ta metoda sterylizacji powietrza jest doceniana przez branżę medyczną i chętnie wybierana ze względu na to, że jest pewnym i dającym bezpieczeństwo rozwiązaniem.

Jak działa technologia niskoenergetycznego pola plazmowego?

Sterylizacja za pomocą pola plazmowego odbywa się na zupełnie innych zasadach niż sterylizacja powietrza lampami UV. Jako przykład wykorzystamy urządzenia Novaerus, w których stosowana jest opatentowana technologia niskoenergetycznego pola plazmowego. 

Jej działanie opiera się na podwójnej walce z patogenami – w tej sterylizacji plazmowej wykorzystywana jest także wielostopniowa filtracja. Zanieczyszczone powietrze jest wciągane do wentylatora i następuje zniszczenie wszystkich patogenów na poziomie DNA. Na koniec czyste powietrze wraca do pomieszczenia i można oddychać nim bez obaw.